Darbo teisės rubrika. 2019 m. liepa

Rubriką rengia Rimantas Stanevičius, PVPA valdybos pirmininkas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas ir partneriai“ darbo teisės advokatas.

Sveiki, mielieji,

šį kartą atsakydami į Jūsų užduotą klausimą, norėtume pasidalinti įžvalgomis apie premijų įskaitymą / neįskaitymą į vidutinį darbo užmokestį (VDU), kuris svarbus skaičiuojant atostoginius, nekonkuravimo kompensaciją ir t.t.

Komentaras:  Darbo kodeksas išskiria dvi premijų rūšis: (i) premija, mokama už tam tikrų apibrėžtų rodiklių pasiekimą; (ii) premija, mokama darbdavio diskrecija ir nesusieta su rodiklių pasiekimu.

Pirmoji premija traktuojama kaip uždirbama, pasiekiant nustatytus rodiklius, todėl yra įskaitoma į VDU. Antroji premija, savo ruožtu, į VDU neįtraukiama. Kadangi didžioji dalis premijų yra kažkur per vidurį, norint, kad konkreti premija nebūtų įskaitoma į VDU (t.y. nebūtų priskiriama pirmajai premijų rūšiai), reikia, kad jos apskaičiavimo formulės arba nebūtų, arba jos galutinis dydis nebūtų apibrėžtas, arba priklausytų nuo darbdavio diskrecijos ir pan. Kitaip tariant, kuo daugiau tokių nuostatų, kad premija diskrecinė, gali būti mokama / nemokama / sumažinama išimtiniu darbdavio sprendimu ir pan., tuo geriau.

Dėl aiškumo konkrečios premijos priskyrimą vienai ar kitai rūšiai galima apibrėžti ją reglamentuojančioje tvarkoje – aiškiai nurodyti, kad tokia premija yra diskrecinė ir nepatenka į VDU. Suderinus tokią tvarką su darbo taryba, turėsime dar vieną argumentą savo naudai.

Pavojai: Nurodyti būdai gali pastiprinti darbdavio poziciją, tačiau negarantuoja, kad ginčo atveju tokia premija bus pripažinta kaip privaloma mokėti nepriklausomai nuo darbdavio diskrecijos ir įtrauktina į VDU. Ypač jei de facto premija bus aiškių kriterijų rezultatas arba tai matysis iš istorinių premijos mokėjimo duomenų ir pan.

Kitas pavojus yra susijęs su diskriminacijos rizika, t.y. net jei premija pripažinta diskrecine („noriu moku, noriu ne“), ginčo atveju gali būti aiškinamasi, kodėl konkrečiam darbuotojui ji nebuvo sumokėta (nors kitiems, pavyzdžiui, buvo). Negalint atsakyti į šį klausimą, gali tekti sumokėti net ir diskrecinę premiją. Tiesa, tai neturėtų turėti įtakos VDU.

Dar šis tas: Nepamirškim DK suteikto lankstumo, tariantis su darbuotojais, uždirbančiais daugiau nei 2 šalies VDU. Su jais sudarant darbo sutartis, galima nukrypti nuo DK normų, jei pasiekiama šalių interesų pusiausvyra. Tiesa, tai neleidžia nukrypti nuo išvardintų imperatyvių normų, tačiau tarp tokių bent jau tiesiogiai VDU skaičiavimas nėra numatytas.

Tikimės, šis komentaras pasirodys naudingas – toliau laukiame Jūsų klausimų>> .

Pažymėti: , , , , ,

Narystė

Artimiausi renginiai 2023

PVPA – EAPM narė

Noriu gauti naujienlaiškį